Originál textu od externího autora
Do začátku v UK (2. část)
Doplňuji pár informací o práci v GB:
Kontakt na DVLA (výměna řidičáku za UK)
Driver and Vehicle Licensing Agency. Tam najdete všechny informace a pobočky.
Dodatek k NIN
(national insurance number-zdravotní pojistka)
Když začnete pracovat, máte dočasné NIN (vaše rodné číslo). Z ČR si "vyptejte" u svojí zdravotní pojišťovny formuláře (vysvětlete, že jdete pracovat do UK a oni už vědí které), vyplňte ho a pošlete do pojišťovny doma. Aby jste nemuseli platit v dvou pojišťovnách (dle zákona občan EU
nesmí být pojištěn u dvou pojišťoven. (pozn.Rudo: Ja osobne si tych cca 650SK mesacne platim,kedze system kontroly este v EU nefunguje. Ak pridem domov a date sa osetrit mate pokoj. Ak platite v UK a doma nie museli by ste to doma zaplatit v hotovosti a ziadat to tu v UK preplatit. Neodporucam vzhladom na neschopnost anglickych uradov.)
Na všechno potřebujete reference. Takže si napište všechno, co umíte dělat, kolik jste nejezdili, na čem a kde. Praxe s cisternou, zhrnovačkou, tandemem, ADR, AETR... prostě všechno. Dejte to podepsat a orazítkovat zaměstnavateli. Samozrejmě to musí být v angličtině.
Jestli bydlíte v podnájmu, tak si sežeňte reference i tom, že platíte včas, jste pořádkumilovný atd. Jestli bydlíte doma nebo jinde, tak si něco takového napište. Může se to hodit při hledání ubytování. Samozřejmě zase anglicky. Par odkazov na ubytko:
GumTree.com,
FindaProperty.com a spousta dalších přes
Google.co.UK/.
Důležité je i jestli máte řidičák déle než 2 roky. To je dost často požadovane kvůli pojistke. Zaměstnavatel má potom nižší pojistku na auto se kterým budete jezdit. (pozn. JIP: Ze stejného důvodu je velmi důležitý i věk nad 25 let. Bez této podmínky je sehnat práci jako zaměstnanec prakticky nemožné).
Za zprostředkování práce přes anglickou agentůru se
nikdy neplatí!!! Oni si to patřičně strhávají z toho, co vyděláte. Dane jsou tady cca 24%, tak s tím počítejte. Každý rok v dubnu(pozn. Rudo: to neviem na 100%) můžete požádat o vrácení daní a to je slušná suma. Ale potom se to nepočítá do odpracovanych roků doma v ČR (SK).
Na vyřízení Home Office (daně) potřebujete formulář pro Home office (požádáte zaměstnavatele, nebo agentůru). Budete potřebovat i dvě fotky pasového formátu, pas a 70,-liber. Musíte zaplatit šek na poště(70lib) a vyplněné formuláře i s pasem a fotkami poslat na Home Office (Nejde tam zajít osobně). Více informací na webu
Home Office/.
Dostanete kartu pro
aktuálního zaměstnavatele. Když ho změníte, požádáte o novou kartu (už se neplatí). btw: Home Office se vyřizuje až když máte práci. Doporučuji vyřídit - čím dříve, tím budete mít nižší daně. Když si to nevyřídíte do měsíce od nástupu do práce, hrozí pokuta (1000,- liber).
Ještě doma si také doporučuji zařídit DIGITALNÍ TACHO KARTU (pro ty, co ji ještě nemají) V UK to zařizuje DVLA (viz. výše). Stojí to stejně jako doma - cca 30,- liber (Pozn. JIP: V ČR 850,- Kč)
Tak hodně štěstí při hledání práce v UK!
Rudo (JIP - korekce a překlad do CZ)
Související: První část CZ článku | Original SK text: 1. část, 2. část
A můžete si také přečíst o JIPových zkušenostech z Irska;)